Український ринок праці завжди був полем постійних змін та викликів, але російське вторгнення у лютому 2022 року призвело до значної кризи. Масова еміграція та внутрішнє переміщення населення, фізичне знищення підприємств і їх передислокація, скорочення робочих місць, відтік працівників на службу в ЗСУ – лише частина нової реальності. 

 

Але всупереч всьому, трудовий ринок продовжує адаптуватися та трансформуватися. SUN ONE представляє вам аналітику останніх шести місяців, яка допоможе зрозуміти його сучасний стан і розглянути тенденції та перспективи.


Рівень безробіття

За даними Державної служби зайнятості України, які опублікував Національний банк України (НБУ), в липні 2023 року було зафіксовано історично мінімальний рівень офіційного безробіття в Україні – 108,7 тис. осіб. До прикладу, у 2022 році цей показник сягав 278,6 тис. осіб.

 

Ринок праці в України станом на вересень 2023

Але варто зазначити, що така різниця насправді досить ілюзорна, оскільки статистика надається без врахування окупованих територій та безробітних, які виїхали. До того ж багато людей перестали реєструвати свій статус через скорочення терміну виплат і необхідність надання військово-облікових документів (у випадку з чоловіками). Реальна ситуація безробіття за оцінками НБУ становить близько 4,2–4,8 млн осіб.

Однак є й позитивні зрушення, які сприяють працевлаштуванню населення:

  • поступове відновлення роботи бізнесу;
  • збільшення кількості робочих місць;
  • державні програми перекваліфікації.

Особливості підбору персоналу у 2023 році

Свою оцінку ситуації надала Олеся Кремінська, керівник відділу розвитку бізнесу та реалізації проєктів SUN ONE. Ось ключові моменти, які характеризують поточний рік:

 

  1. Галузевий розподіл кадрів. Переважна більшість вакансій наразі знаходиться в секторі продуктового роздробу. Серед інших найбільш активних галузей можна виділити: IT, сферу послуг, сектор HoReCa (готелі, ресторани, кафе), виробництво, логістичні центри.
  2. Диспропорція на ринку праці. Попит на працівників повертається до рівня 2021 року, але пропозицій від фахівців набагато менше. Це пов’язано з масовою еміграцією українців, яка на сьогодні сягає приблизно 6,7 млн осіб. Цей показник збільшився порівняно з 2022 роком після ударів по енергосистемі України, а також підриву Каховської ГЕС. Також 51% ВПО залишається безробітними, оскільки не знаходять на нових місцях роботу, яка відповідала б їх рівню кваліфікації. 
  3. Очікування вищих зарплат. Загальна інфляція та кадровий голод призвели до того, що пошукачі роботи почали висувати вищі вимоги щодо розміру заробітної платні. Це особливо актуально для тих, хто працює в сферах, де потрібна спеціалізована кваліфікація та існує велика конкуренція. 
  4. Зміна воронки найму. Роботодавці все частіше відкриті для співпраці з різними групами населення: інвалідами, студентами, ветеранами, пенсіонерами та людьми без досвіду роботи. Ця тенденція особливо помітна серед дефіцитних вакансій (продавці-консультанти, кухарі, рієлтори, менеджери по роботі з клієнтами тощо).

 

«Перемагає сьогодні той, хто вкладає у якість, оперативно реагує на запити ринку та може адаптуватися», – відзначає Олеся.

Фото Олеся Креминская


Найбільш затребувані вакансії 

За даними кадрового порталу grc.ua, у 2022 році попит на робітничі спеціальності збільшився на 20% і ця тенденція все ще залишається актуальною на всій території України. Наразі 8% від всіх вакансій, розміщених на спеціалізованих платформах, належать даному сегменту фахівців. 

 

«Глобально найбільш затребувані позиції зараз ті, на яких можуть працювати лише чоловіки. Якщо брати складський персонал, то у найбільшому дефіциті є водії навантажувачів. Закрити цю вакансію було складно й до повномасштабної війни, тому що карщиків на ринку небагато. А зараз ситуація погіршилася через загальний брак чоловіків», – коментує Олеся Кремінська

 

Також до рейтингу найбільш затребуваних неофісних професій належать:

  • оператори ЧПУ;
  • токарі;
  • оператори станків;
  • вантажники;
  • пакувальники;
  • сортувальники;
  • комплектувальники;
  • продавці-касири тощо.

Вигода аутсорсингу в епоху нестабільності

Аутсорсинг – ефективний інструмент для компаній, які шукають гнучкі рішення. Однією з ключових переваг є можливість оперативно реагувати на зміни ринку праці та потреби бізнесу. Компанії можуть легко та в короткий строк розширювати або скорочувати свій персонал відповідно до поточних завдань та проєктів. При цьому не обтяжуючи себе процесами пошуку, найму та утримання співробітників.

 

Олеся Кремінська додає:

«Аутсорсингові компанії мають великий досвід і розуміють, де і як шукати персонал, що їм пропонувати, чим вони живуть, як їх мотивувати. Що допоможе їм приняти рішення: компенсація проїзду або житла, індивідуальний графік виплат ЗП або ж гнучкі умови праці». 

 

В епоху нестабільності люди більше думають про те, як забезпечити себе та свою сім’ю тут і зараз, а не про потенційну стабільність та гарантії у майбутньому. Відповідно, формат найму працівників на аутсорсинг лише набирає обертів у 2023 році. Окрім того, наші фахівці мають великий попит за кордоном. 

 

«Українці – найкваліфікованіші, найдисциплінованіші та найпрацьовитіші «сині комірці», які є у Європі. Вони мають глибоку експертизу у профільних для підприємства виробничих процесах, оскільки швидко набувають експертності. Проте вище лінійних керівників українців пускають нечасто – такі реалії європейського менеджменту», – зазначає Андрій Самчишин, Операційний директор SUN ONE.

фото Андрей Самчишин



    Залишити коментар

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *