Підприємства аграрного бізнесу завжди працювали в унікальних умовах, пов’язаних із непередбачуваністю ринку та сезонною потребою у трудових ресурсах. Вони багато в чому залежали від примх погоди, їхня діяльність пов’язана з ризиком недоотримання прибутку. Більшість співробітників вважалися низькокваліфікованими. Однак часи змінюються, професії, які раніше мали попит, поступово йдуть у минуле. Їм на зміну приходять нові, що вимагають високого рівня підготовки та кваліфікації, тому задовольнити дефіцит кадрів власними силами стає складніше. Реальним розв’язання проблеми може стати аутсорсинг персоналу для сільського господарства.
Нові технології: що визначає майбутнє зайнятості
Розглядаючи агробізнес з погляду глобальних проблем планети, можна відзначити 4 питання, що безпосередньо пов’язані з ним:
- демографічна ситуація;
- дефіцит природних ресурсів;
- глобальне потепління;
- відходи.
У зв’язку зі зростанням чисельності населення потреба у харчових продуктах зростає. Їх потрібно все більше, тоді як земля та вода стають дефіцитними ресурсами. При цьому значна частина продуктів псується, не встигаючи дійти до споживача, хоча її виробництво супроводжується витраченими ресурсами. Зміна клімату призводить до відсутності умов для вирощування колишніх культур та тварин.
У зв’язку з цим у сільському господарстві почали з’являтися нові технології, спрямовані на економію ресурсів та підвищення ефективності виробництва.
Вертикальне рослинництво – це спосіб вирощування врожаю на встановлених один над одним полицях.
![]() |
Автоматизація передбачає використання роботів, дронів. Це розв’язує проблему нестачі робочої сили, допомагає виявити проблеми з посівами, позбавляє необхідності використовувати наземну техніку.
Генетичні розробки покликані покращити врожайність, підвищити продуктивність у тваринництві. Йдеться не лише про сою та м’ясо з ГМО, а й про виробництво вакцин для сільського господарства з використанням ДНК-технологій.
Теплиці з автоматизованою системою керування дозволяють регулювати всі показники роботи програмним способом. Це робить роботу теплиць менш залежною від людини.
Геоінформаційна система – електронна база даних, яка забезпечує точне землеробство з розрахунком урожайності на підставі реальних показників вологості, клімату, стану ґрунту. Поєднання метеорологічних показників, проб, супутникових карток місцевості надає інформаційний супровід для оцінки стану посівів.
Блокчейн – технологія фіксації інформації про право власності з багаторівневим захистом, завдяки якій можна досягти прозорості у питаннях безпеки та якості сільськогосподарської продукції. Децентралізована база дозволяє відстежити за реєстром увесь шлях продукту по ланцюжку.
Штучний інтелект поєднує дистанційне керування, контроль із супутника, безпілотники, які дозволяють контролювати ситуацію на місцях. Він дозволяє виявити хвороби рослин, прогнозувати погоду, визначати поведінку тварин.
Нові технології не лише забезпечують оптимізацію витрат та збільшення прибутковості бізнесу, а й вирішують одну з головних проблем – дефіцит досвідчених кадрів. Тепер низькокваліфікованої робочої сили потрібно дедалі менше, проте виникає потреба у працівників іншого виду праці.
Персонал для сільського господарства: популярні професії
Однією з основних особливостей розвитку агробізнесу стає зниження частини ручної праці та збільшення механізованої. Однак це не означає, що потреба в наявних професіях повністю відпаде. Попит на деякі з них дедалі зростатиме, але з урахуванням нових умов на ринку:
• Агроном – у сільському господарстві також потрібні люди, які добре знаються на сортах рослин, особливостях їх вирощування з урахуванням географічної та кліматичної зони. Вони оцінюють ґрунт, підбирають способи обробки, гарантують максимально можливий урожай.
• Технолог – мало знати, скільки пшениці одержують з 1 га, скільки кожна корова дає молока чи кількість знесених куркою яєць. Необхідно забезпечити умови, у яких ця кількість збільшиться. Для цього необхідно прораховувати та впровадити ефективні способи обробки земель, розведення та утримання тварин.
• Агроінженер – від цієї людини залежить продуктивність техніки. Її необхідно обслуговувати та підтримувати у робочому стані. Від того, хто займає цю посаду, також необхідні пропозиції щодо впровадження нового обладнання, що підвищує ефективність бізнесу.
• Селекціонер – у 2010 році журнал Forbes включив цю професію до найперспективніших, яка точно не втратить актуальності. Він виводить гібриди рослин, нові штами мікроорганізмів, породи тварин. Поліпшення сортів на підставі генетичних досліджень та робота в тандемі з агрономом визначають прибутковість вирощування рослин.
• Ветеринар – забезпечити ефективність підприємству можуть лише здорові тварини. Люди цієї професії займаються їхнім лікуванням. Важливі знання як анатомії загалом та й особливостей кожного виду худоби.
• Зоотехнік – підвищення продуктивності слід очікувати від тварин, за якими організований правильний догляд. Він розподіляє корми, стежить за вакцинацією, забезпечує профілактику хвороб. До цієї посади висувають вимоги підвищення ефективності виробництва шляхом змін раціону та умов розведення тварин.
Щодо фермера, то це не професія, а стиль життя. Щоб ним стати, необхідно не просто оформитись приватним підприємцем та розбиратись у сільському господарстві. Раніше тут потрібні були знання та вміння з різних сфер, здатність працювати від світанку до заходу сонця без свят і вихідних. Сьогодні ж від цього дозволяє відійти аутсорсинг.
Який персонал для ферм буде необхідним
Використання сучасних технологій призводить до того, що більшість некваліфікованої праці виконуватиметься машинами, тоді як гостро постане проблема нестачі спеціальностей іншого рівня. Експерти прогнозують, що вже за кілька років зажаданим стане такий перелік нових професій у сільському господарстві:
Агроном-економіст – цей фахівець має не просто організувати вирощування рослин, а спрогнозувати вигоду для підприємства. Він визначатиме найбільш прибуткові сорти для бізнесу.
Еколог – утилізація та перероблення виробничих відходів має бути організовано грамотно. Вже зараз вимоги до них стали набагато жорсткішими. Перероблення сміття допоможе зменшити навантаження на ресурси в розпорядженні агропідприємства. Земля та гроші мають працювати на бізнес, а не на зберігання відходів та оплату штрафів за завдання шкоди екології.
Оператор автоматизованої техніки – навіть в умовах повної механізації потрібна людина, яка стежитиме за роботою машин. Безпілотні летальні апарати вже сьогодні активно використовуються у сільськогосподарських процесах.
IT-фахівець зі знанням нюансів аграрного виробництва – які датчики потрібні для відстеження здоров’я тварин та оптимізації витрати кормів, як зацифрувати різні процеси.
Менеджер з інновацій – що з нововведень можна впровадити для підвищення продуктивності.
Агроном ГМО-рослин – всупереч дискусіям, що не припиняються з цього приводу, вирощуванням таких культур займається велика кількість фермерів. Тому знадобляться фахівці, які знаються на біотехнологіях. Попит на них зростатиме у зв’язку із глобальними проблемами людства.
Агрономи та технологи для вирощування органічної продукції – чимало людей віддають перевагу екологічно чистому м’ясу, овочам, фруктам. Як їх вирощувати, щоб підвищувати рентабельність, повинні знати ці фахівці.
Аутсорсинг у сільському господарстві: закордонний та український досвід
США, Канада, країни Західної Європи користуються послугами зовнішнього управління дедалі активніше. Наприклад, там заведено передавати на аутсорсинг процес закупівель. Складати технологічні карти, забезпечувати захист і планувати бюджет доручають професіоналам у цій сфері.
У західних країнах на аутсорсинг віддають догляд за рослинами у процесі вирощування. Фахівці здатні вчасно виявити проблему та відреагувати на неї. Вони проводять профілактичну обробку, використовуючи свої знання та досвід.
Крім того, близько 70% використовуваної техніки, більшість сезонних робочих і технологічних операцій надаються на умовах аутсорсингу. Зберігання, транспортування продукції також передаються на зовнішнє управління. За результатами одного з досліджень, продуктивність фермерів у Китаї в такому разі підвищилася на 10–25%.
За прикладом розвинених країн до такого способу дедалі частіше вдаються й в Україні. Існують компанії, які надають фермерам необхідний супровід. Проте, ті поки що продовжують проводити посів власними силами, не залучаючи сторонні організації. І це попри проблеми із кадровим забезпеченням, технікою та персоналом для її обслуговування.
Натомість біологічний захист посівів кукурудзи вже довірили аутсорсингу. Складний процес вирощування та розкидання паразита, який знищує шкідників, потребує значного вкладення коштів та часу. Тому самотужки фермери цим не займаються.
Поширена в Україні оренда сільгосптехніки разом з персоналом. Але продаж продукції відбувається через посередників на їх умовах, хоча досвідчений маркетолог, найнятий у кадровому агентстві, допоміг би розв’язати проблему реалізації.
Залучення персоналу на умовах лізингу використовується багатьма великими представниками агробізнесу. На шлях скорочення чисельності зайнятих пішли Кернел та МХП, там досягли цифр 9,5 та 9 осіб на 1000 га. Водночас у сезон вони наймають додаткові комбайни, так само як і персонал.
Ще один напрямок – ліквідація ремонтних підрозділів. Поточне обслуговування проводиться механізаторами, а складні операції – тими, хто спеціалізується на цьому.
Аутсорсинг в аграрному бізнесі України: перспективи
Успіх сільгосппідприємств залежить від багатьох чинників. Але хотілося б відзначити переваги від передачі деяких функцій персоналу, який надає перевагу кадровому агентству замість того, щоб робити це самостійно:
Бухгалтер, найнятий зі сторонньої організації, не дозволить виявити скриньку неоплачених рахунків, а секретар пошту без відповіді.
Власник бізнесу отримує доступ до найсвіжішої інформації у світі технологій, обліку, аналізу.
Фермеру дають можливість зосередитись на основній діяльності, в той час, як оподаткування, IT та інші процеси, пов’язані з вузькою спеціалізацією, він віддає на аутсорсинг.
Свіжий погляд на організацію виробництва допомагає підвищити ефективність.
На роботу прийдуть досвідчені професіонали, які давно спеціалізуються на обліку, впровадженні інформаційних технологій, юридичному супроводі тощо.
На аутсорсинг найчастіше віддають підбір, працевлаштування та координацію низькокваліфікованого персоналу. Адже в Україні, як і в більшості інших країн, нині дуже складно повністю замінити ручну працю машинною та роботизованою. В умовах розширення виробництва або високої сезонності, коли потрібно збільшити кількість робочого персоналу, ефективним методом стає залучення трудового персоналу через аутсорсингову агенцію, якою є SUN ONE.
Компанія SUN ONE надає персонал українським та закордонним компаніям з 2009 року. Оперативно закрити потребу у тимчасових співробітниках допоможе власна база із понад 3000 кандидатів та ретельно вибудована система рекрутменту.