Крокуючи вперед, світ щодня створює нові вимоги до підприємництва, а отже ― до ринку праці. Уже зараз знижується затребуваність одних професій, з’являється попит на інші. За кілька років роботодавцям знадобляться фахівці, яких в Україні поки що небагато. Це ставить новітні виклики перед HR-менеджерами, змушуючи їх уже сьогодні змінювати вектор, щоб зустріти прийдешнє в колі ефективної команди професіоналів. Які зміни очікують бізнес надалі, яким чином можна до них підготуватися ― про це поговоримо в статті.


Як виглядатиме майбутнє роботи в Україні

Експертні оцінки сходяться на тому, що до 2030 року у світі зникатимуть деякі робочі місця. За прогнозами McKinsey Global Institute ця цифра сягатиме 375 млн. Це призведе до трансформації ринку праці.

Ситуація в Україні відповідатиме загальносвітовим тенденціям, пов’язаним з розвитком технологічних інновацій:

 

  1. Відбудуться зміни в структурі економіки, на перший план вийдуть творчість, винаходи, харчова промисловість і сільське господарство, машинобудування, ІТ-сектор, металургія.
  2. Робочої сили потребуватимуть саме ці галузі, у них виникатимуть вакансії.
  3. Між ними чинитиметься взаємопроникнення, розвиватимуться професії, які потребуватимуть знань з різних сфер: біоінженер, агротехнолог та інші.
  4. Відбудуться зміни у звичних посадових обов’язках, вони стануть більш креативними. Таке вимагатиме постійного удосконалення навичок і розширення кола знань. Люди займатимуться самоосвітою і підвищенням кваліфікації.
  5. Суб’єкти управління будуть змушені дбати про здоров’я працівників та їх психологічний стан. Зруйнується ієрархія, поступиться місцем командній роботі, делегуванню повноважень.
  6. Проблема якості підготовки кадрів відчуватиметься гостріше. Оскільки система освіти не встигає за навколишніми змінами, вчити персонал на новий лад доведеться роботодавцям.

 

Усе це відбуватиметься на тлі скорочення працездатного населення через старіння та виїзд за кордон. Як наслідок ― роботодавці відчують дефіцит кваліфікованих кадрів і змагатимуться за них між собою.

 

tendencii-v-majbutnomu-roboti-2030


Чого слід очікувати на ринку праці

Виходячи із прогнозної структури економіки та ставлення молоді до тих чи інших професій, нестачу кваліфікованих кадрів особливо гостро відчують:

 

  • виробництво ― через непопулярність робітничих спеціальностей сьогодні;
  • інформаційні технології ― через недостатній рівень оплати праці в Україні проти західних компаній.

 

При цьому саме для молоді відкриється найбільше перспектив у працевлаштуванні через креативність, здатність до навчання і самоосвіти. Недолік, який супроводжує цю категорію населення, ― нестача практичного досвіду. Його доведеться усувати шляхом самостійного вивчення передових технологій.

 

Віддалена праця й надалі буде набувати розповсюдження. Обирати між таким форматом та звичним доручать працівникові, а роботодавець отримає можливість для оптимізації витрат на робочі місця.

 

З’явиться ще одна альтернатива стандартним умовам праці ― гнучкий графік. Першість належатиме ефективному результату, а не кількості часу, проведеному в офісі. Відносини між підприємством та робітником оформлятимуться контрактом, відкриються більші можливості для фрилансерів. При цьому чітка градація між управлінським рівнем та рядовим персоналом зникне. Усе буде спрямоване на ефективний кінцевий результат.

 

Запити до працівника вимальовуються вже зараз, багато компаній вимагає їх наявність сьогодні:

  • здатність продукувати ідеї;
  • прагнення до вдосконалення навичок і досвіду;
  • застосування сучасних технологій у роботі.

 

najbilsh-zatrebuvani-navichki-roboti-do-2030-roku


Зі свого боку, трудовий колектив вимагатиме в управлінців:

  • можливості розповідати про місце роботи, пишаючись;
  • усунення зайвого документообігу;
  • підтримки у саморозвитку.

 

 

Фундаментом для отримання кваліфікованих робітників була й залишається освіта. Однак закиди, озвучені в її бік стосовно відставання від потреб часу, змусять змінити систему навчання та форми викладання.


Як встигати за часом: поради бізнесу

Щоб не втратити своє місце на ринку, потрібно лише дбати про конкурентоспроможність продукції. Її виробництво буде неможливим без колективу, який володіє необхідними навичками. Тому підприємства не повинні самоусуватися від його розвитку, враховуючи такі поради:

 

  1. Створювати рівні умови для працівників, попри стать, расу, вік чи національність ― це сприятиме різнобічності поглядів та нестандартним ідеям. Прийдешнє висуває новітні вимоги до гендерних стереотипів, це підтверджується прагненнями молоді.
  2. Сприяти віддаленій роботі та гнучкому графіку ― це залучить кадри, які раніше залишалися поза робочим процесом (сім’ї, де є маленькі діти, жителів невеликих населених пунктів, маломобільні групи населення).
  3. Розробити програми щодо фізичного та психічного здоров’я, підтримки комфортних умов праці (наприклад, створення кімнат тиші) ― це приваблюватиме молодь.
  4. Відкрито створювати запит до держави та суспільства, говорити про свої умови, пропонувати зміни до програм навчальних курсів, направляти своїх провідних фахівців спікерами для викладання вузько спеціалізованих тем, проведення практичних занять ― щоб система освіти забезпечувала необхідний рівень знань.
  5. Розвивати співпрацю з платформами онлайн-освіти, надавати доступ до них штату ― так організації сприятимуть самовдосконаленню власних кадрів. Для цього необхідна сучасна цифрова інфраструктура.
  6. Змінити ставлення до робітників, що працюють на декількох підприємствах одночасно ― вони володіють досвідом у різних сферах, зможуть поєднати його та застосувати на благо компанії.
  7. Залишити позаду обов’язкові вимоги до наявності досвіду ― це може виявитися лише формальним записом. Формалізацію та бюрократизацію потрібно усувати.
  8. Почати пропагувати престижність професій серед молоді, розповідати про перспективи просування на посаді ― тут у пригоді можуть стати соціальні мережі. Успішні фахівці фірми пропагуватимуть власним прикладом через асоціації випускників, зустрічі та організацію допомоги студентам. Важливо продемонструвати корпоративну соціальну відповідальність та участь у розв’язанні екологічних проблем.
  9. Запропонувати працівникам елегантного віку поділитися набутим досвідом та знаннями, з молоддю ― це дозволить економити вкладення коштів в їх удосконалення.
  10. Розробити гнучку стратегію антикризового менеджменту, щоб підвищити готовність та швидкість реагування ― інші цінності й підходи до організації роботи, активна участь у підготовці спеціалістів для власних потреб допоможе уникнути зайвих витрат у майбутньому та зберегти власну справу.

 

Долучаючись до підготовки фахівців під свої потреби, бізнес не лише забезпечить себе кваліфікованою робочою силою. Готовність адаптуватися до нових умов, запровадження горизонтального управління, заохочення лідерства, об’єднання, залучення різних людей до виконання спільних завдань (кроссекторальність), робота у форматі коворкінгів та опенспейсів ― головні передумови успішного функціонування фірми.

 

В інших умовах робоча сила потребуватиме постійного покращення свого рівня, тож підвищення кваліфікації, готовність змінити її, навчання новим умінням стануть обов’язковою вимогою. До цього слід долучити можливості підприємств щодо створення освітніх програм всередині організації, пропонуючи майстер-класи, курси адаптації, віртуальну реальність. Додатки, комп’ютерні ігри, ситуаційне моделювання допоможуть виробити навички дій у разі настання певних подій.

 

Що робити бізнесу вже сьогодні, щоб в 2030-му не втрачати ефективність


Як підготуватися до змін HR-фахівцям

Ключова роль у забезпеченні бізнесу кваліфікованими працівниками належатиме спеціалістам з персоналу. Саме вони повинні формувати кадровий резерв, якого потребуватиме ринок. Досягти успіху в цьому можна такими кроками:

 

  • створення віртуальних майданчиків для спілкування;
  • розвиток умов для удосконалення професійних умінь всередині підприємства;
  • розробка системи стимулів для навчання за програмою підготовки фахівців із навичками майбутнього;
  • проведення оцінки якостей, якими вони вже володіють, орієнтація на ті, що будуть потрібні;
  • створення механізму передання досвіду від старшого покоління до молоді.

Головне завдання менеджерів з персоналу сьогодні ― розпочати підготовку фахівців майбутнього, враховуючи прогнозні тенденції. Завдяки цьому за кілька років галузі будуть забезпечені тими кадрами, яких потребуватимуть.

 

Саме HR-працівники визначатимуть майбутнє бізнесу, чи зможе він пристосуватися до нових умов, чи не доведеться його ліквідувати через те, що робоча сила не відповідатиме вимогам часу, оскільки позбавлена необхідних навичок застосування передових технологій. Тому власники бізнесу повинні дивитися вперед та стимулювати їх працювати над формуванням команди, готової до трансформацій майбутнього.

 

SUN ONE тримає руку на пульсі сучасних тенденцій і готова надати аутсорсинг персоналу для розвитку вашого бізнесу.


 



    Залишити коментар

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *